Η επίσκεψη του σχολείου μας, την Τετάρτη18 Οκτωβρίου, στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου Καλαμάτας ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές μας.

Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση “Το Τραγούδι του Πειρατή και της Γοργόνας” της καλλιτεχνικής ομάδας “Κουκου-Μουκου Τσικι-Μπουμ” στο αμφιθέατρο του Εργατικού Κέντρου Καλαμάτας.

Η παράσταση ήταν απολαυστική και απόλυτα προσαρμοσμένη στην ηλικία και τα ενδιαφέροντα των μαθητών μας. Το θέμα της ιστορίας, ο πειρατής και η γοργόνα, τους καθήλωσε και τους κράτησε απόλυτα απασχολημένους καθ’ όλη τη διάρκεια της παράστασης. Οι μαθητές ήταν πολύ ενθουσιασμένοι καθώς παρακολουθούσαν τους επαγγελματίες καλλιτέχνες να ερμηνεύουν και να παίζουν με τις κούκλες

Συνολικά, η επίσκεψη στο Φεστιβάλ ήταν μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές μας να απολαύσουν μια ξεχωριστή  εμπειρία και να γνωρίσουν τον μαγικό κόσμο του κουκλοθέατρου.