Με την έναρξη του σχολικού έτους 1973-74, ο Διευθυντής του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας Δέδες Παναγιώτης “ανέπτυξε εις το διδακτικόν προσωπικόν τουΣχολείου,αποτελούμενον εκ’ των κ.κ.1)Αλεξοπούλου Δήμητρας 2)Ντέρτου Νίκης 3)Αλεβίζου Κωνσταντίνου 4)Παπανικολοπούλου Βασιλικής  και 5)Μουργή Γεωργίου την επιτακτικήν ανάγκην συγκεντρώσεως υλικού σχετιζομένου με το Ιστορικόν ιδρύσεως του Σχολείου”.

Έτσι ύστερα από λεπτομερείς έρευνες όλων των δασκάλων του Σχολείου, όσο και με συζητήσεις προσώπων που είχαν γνώσεις γύρω από το θέμα:” κατηρτίσθη τούτο εκτεθησόμενου”.

Α!Ιστορικόν στεγάσεως

Το Σχολείο έχει ιδρυθεί πριν από το έτος 1899.Το Σχολείο την εποχή αυτή στεγαζόταν στην οικία Κορφιοτάκη, γνωστή ως Αρναούτειον (Αρναουτόγλειον)

Μερική άποψη της νότιας πλευράς της Πλατείας της Υπαπαντής του Χριστού, όπου δεσπόζει το αρχοντικό της οικογένειας Κορφιωτάκη, στο οποίο, κατά τα τελευταία χρόνια της σκλαβιάς, κατοικούσε ο βοεβόδας της Καλαμάτας  Σουλεϊμάν Αγάς Αρναούτογλου. Επρόκειτο για τον Οθωμανό διοικητή της πόλεως, ο οποίος παραδόθηκε στους ελευθερωτές της στις 23 Μαρτίου 1821.

Στα μετέπειτα χρόνια που ακολούθησαν, το Κορφιωτάκειον χρησιμοποιήθηκε ως Δημοτικό Σχολείο.

Ανώτερον Εκκλησιαστικόν Φροντιστήριον της Ιεράς Μητροπόλεως Μεσσηνίας, αφού συντηρήθηκε και επισκευάσθηκε καταλλήλως.

Νίκος Ζερβής- Ιστορικά θέματα από την Παλιά Καλαμάτα

Αργότερα το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας μεταφέρθηκε στην οικία Ζακοπούλου .

Φωτογραφία του 1981 οφείλεται στον ερασιτέχνη φωτογράφο Χρ. Αλειφέρη

Το κτίριο στο κέντρο της φωτογραφίας είναι το Αλεξανδράκειο Γηροκομείο.Δεξιότερα είναι: το 1ο Δημοτικό Σχολείο και πλάι στη γωνία με τη βεράντα, η οικία του αξέχαστου εκπαιδευτικού Θάνου Ζακόπουλου.)με ενοίκιο 7000 δραχμές από το 1962 μέχρι και σήμερον…Όλες οι πληροφορίες που συνέλεξαν  οι αναφερθέντες  διευθυντής και οι δάσκαλοι  φτάνουν στο συμπέρασμα ότι το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας  είναι το πρώτο δημοτικό που ιδρύθηκε μετά από την απελευθέρωση από τους Τούρκους στην ιστορική πόλη της Καλαμάτας.

Β!Ιστορικό οργανικότητας

Το σχολείο λειτούργησε ως 5\τάξιο θηλέων έως το 1911 και από το 1911-1929 ως 6\τάξιο θηλέων.Μέχρι το 1962 λειτούργησε ως 6\τάξιο μεικτό και από το1962-1965 ως 9\τάξιο.Από το1965-1971 λειτούργησε ως 8\τάξιο μικτό και από το 1971 έως το 1973 που γράφτηκε το ιστορικό ,ως 6\τάξιο.

Η δύναμη των μαθητών του Σχολείου κυμάνθηκε  τα σχολικά  έτη 1944-1949 μεταξύ 650 και 1050  αριθμός που επιβεβαιώνει την αστάθεια της δυναμικότητάς του λόγω των θλιβερών εθνικών γεγονότων της Γερμανικής κατοχής και του Εμφυλίου Πολέμου.

Το 1950-52  οι μαθητές του Σχολείου είναι 350 και το 1973-74  ,210.Τη δεκαετία του 2020 ο αριθμός των μαθητών ποικίλη από 240 έως 170.

Γ!Ιστορικό Βαθμολογίας Μαθητών

Όπως φαίνεται στα Βιβλία  Γενικών  ελέγχων του αρχείου του Σχολείου , η βαθμολογία επιδόσεως των μαθητών στα μαθήματα γινόταν με τη βαθμολογική κλίμακα μονάδων από 0-4 (με άριστα το 4) κατά τα πρώτα σχολικά χρόνια ,αργότερα από 0-6(με άριστα το 6) και από το έτος 1920-1930 έως σήμερα (Σχ.έτος 1973-74) με κλίμακα 0-10.

Δ!Ιστορικό  οικονομικής  αντιμετωπίσεως  στεγάσεως και λειτουργίας

Ε!Ιστορικό Προσωπικού.Διευθυντού και δασκάλων

Έτη 1899-1906 οι πρώτοι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας

Διευθύντρια: Σαλαφατίνου Σταυρούλα

Διδασκάλισσαι:

Αραϊντζοπούλου Λεσβία

Καραπατάκη Αφροδίτη

Δήμα Ελένη

Γεωργιάδου  Αντιγόνη

Το νέο σύγχρονο  διδακτήριο

Το κτίριο Ζακοπούλου όπου από πολλών ετών χρησιμοποιήθηκε ως διδακτήριο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας καταστράφηκε ολοσχερώς από τους καταστροφικούς σεισμούς της  13ης  Σεπτεμβρίου 1986.Οι μισές τάξεις του Σχολείου στεγάστηκαν σε σκηνές στον προ του Ναού τη Υπαπαντής χώρο και οι υπόλοιπες τάξεις στεγάστηκαν στην οδό Σπάρτης σε ιδιόκτητο οικόπεδο.

Τα σχολικά έτη 1987-88 και 1988-1989 όλες οι τάξεις στεγάστηκαν σε λυόμενες αίθουσες στην οδό Σπάρτης.

Από το σχολικό έτος 1989-90 ίσαμε και τις 18 Οκτωβρίου 1993 το Σχολείο στεγάστηκε σε λυόμενα στη Φραγκόλιμνα.

Από τις 15- 10-1993 το Σχολείο στεγάστηκε στο δικό του νεόχτιστο διδακτήριο με δαπάνη των ομογενών Αυστραλίας και του Ελληνικού Δημοσίου και που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Παλαιολόγου και Καλλιπατείρας.

Τα εγκαίνια του νέου κτιρίου έγιναν από το Νομάρχη Μεσσηνίας κ.Ελευθέριο Τριανταφύλλου.

Στη σεμνή τελετή των εγκαινίων παραβρέθηκαν οι αρχές του νομού και της πόλης της Καλαμάτας ,εκτός από το Νομάρχη,ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.Χρυσόστομος Θέμελης, ο Δήμαρχος κ. Κουμάντος Παναγής  ο εκπρόσωπος των ομογενών Αυστραλίας και ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Κάτσος Ηλίας.Επίσης οι εκπαιδευτικοί Δημοπούλου Βασιλική,Καστριτσέα Πηνελόπη, Βαμβακάς Ιωάννης, Κωνσταντινέα Μαίρη, Κυριοπούλου Ιφιγένεια, Πούλος Σωκράτης, Μανδέλου Μάρθα ,Αδαμοπούλου(Αγγλικά)Πανούσης Κωνσταντίνος,Βρυώνη Παναγιώτα ,Παπαδοπουλου Μαρία(Αγγλικά) Παπακώστα Παναγιώτα (Αγγλικά) Τερζή Βασιλική (Γυμνάστρια) ,Παπαλουκά Μαρία. Αναφέρεται να διδάσκουν στο Σχολείο τα σχολικά έτη 1992-93,1993-94,1994-95.

Το Σχολείο συνεχίζει απρόσκοπτα την λειτουργία του μέχρι και σήμερα.  Κατά το σχολικό έτος 2023-24, διαθέτοντας 32 εκπαιδευτικούς με διάφορες ειδικότητες., υπό τη διεύθυνση της κ Λαμπίρη Δήμητρας, Υποδιευθύντριας, και του κ. Σταματόπουλου Δημητρίου, Διευθυντή, η εκπαιδευτική διαδικασία συνεχίζεται και εξελίσσεται….

Η συγγραφή και επιμέλεια έγινε από τη δασκάλα του σχολείου μας κ.Αλεξοπούλου Χαραλαμπία