Στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής αγωγής, με τους  μαθητές των Γ΄ Δ΄, και Ε΄ Τάξεων του σχολείου μας, αναλύσαμε και αποτυπώσαμε σε χαρτί το έργο του Camille Saint-Saens ”Το Καρναβάλι των Ζώων”.

Πρόκειται για μια σατιρική και διασκεδαστική σουίτα που έγραψε ο Camille Saint-Saens για τον εαυτό του και τους φίλους του αποκλειστικά. Ο ίδιος δεν επέτρεψε να παιχθεί δημόσια το έργο του όσο ζούσε, γι? αυτό το καρναβάλι των ζώων εκδόθηκε 30 χρόνια μετά το θάνατο του συνθέτη.

Το «Καρναβάλι των ζώων» έχει υπότιτλο «Μεγάλη ζωολογική φαντασία», γράφτηκε το 1886, εκτελείται από ορχήστρα και 2 πιάνα και αποτελείται από 14 μέρη. Ο συνθέτης λαμβάνοντας υπόψη του τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε ζώου, παρουσιάζει σχεδόν σε καθένα από τα μέρη του έργου του και ένα διαφορετικό ζώο, χρησιμοποιώντας το ρυθμό, τη μελωδία και τη χροιά των διαφόρων μουσικών οργάνων.

Το μουσικό αυτό ταξίδι μας οδήγησε? στο μαγικό κόσμο των χρωμάτων!

ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ                                                         ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΕΚΠ/ΚΟΣ

Γ΄ Δ΄ Ε΄ ΤΑΞΕΙΣ                                                             Πάρρυ Λουμίτη

ΕΝΟΤΗΤΕΣ  ΤΟΥ  ΕΡΓΟΥ

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ