Την Τετάρτη 06/12/2023, το αμφιθέατρο του εργατικού κέντρου Καλαμάτας έγινε ο προορισμός μιας θεατρικής¨ περιπέτειας¨ για τους μαθητές/τριες της  Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας! Η αγαπημένη παιδική παράσταση “Τα Ψηλά Βουνά” προσέφερε μια μοναδική θεατρική εμπειρία που απολαύσαμε όλοι, μικροί και μεγάλοι.

Το αξιοσημείωτο στοιχείο αυτής της παράστασης ήταν η πιστότητα προς το πρωτότυπο βιβλίο “Τα Ψηλά Βουνά” του Ζαχαρία Παπαντωνίου. Ακόμα και αν κάποιος δεν είναι εξοικειωμένος με την ιστορία των “Ψηλών Βουνών”, η παράσταση τον ταξιδεύει στον κόσμο του βιβλίου με τρόπο που τον κάνει να αισθάνεται ότι έχει ζήσει την περιπέτεια αυτή μέσα από τη θεατρική απόδοση.

Ας συνεχίσουμε να ενθαρρύνουμε την αγάπη για το θέατρο και τον πολιτισμό στους μαθητές μας, προσφέροντας τους μοναδικές ευκαιρίες να ανακαλύπτουν τον μαγικό κόσμο της τέχνης.