Την Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2024, το Α2 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Καλαμάτας είχε μια μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία, στο πλαίσιο του Εργαστηρίου Δεξιοτήτων με θέμα “Ζω Καλύτερα – Ευ Ζην.” Η δράση, που συντονίστηκε από τη δασκάλα του τμήματος, κα. Φλούδα Χριστίνα, και το δάσκαλο παράλληλης στήριξης, κ. Κατσούλη Χαράλαμπο, είχε τίτλο “Εγώ και το Σώμα μου.” Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρασκευάσουν κουλουράκια πορτοκαλιού, μια υγιεινή και νόστιμη επιλογή, ενώ παράλληλα μάθαιναν για την σημασία της ισορροπημένης διατροφής. Οι μικροί μάγειρες ανακάτεψαν ζύμες, δημιούργησαν απίστευτα σχήματα και είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν μέσα από τη δημιουργία. Μετά το δημιουργικό μέρος, ακολούθησε η δράση με τίτλο “Φυσικός Χυμός Πορτοκαλιού,” όπου τα παιδιά προετοίμασαν τον δικό τους φυσικό χυμό πορτοκαλιού.

Το αποκορύφωμα της ημέρας ήταν η απόλαυση των φρεσκοψημένων κουλουριών πορτοκαλιού. Ο καθένας από τους μικρούς σεφ έψησε τη δική του δημιουργία, και στο τέλος όλοι μαζί απόλαυσαν το αποτέλεσμα της συνεργασίας τους.

Συγχαρητήρια στους οργανωτές και τους μικρούς μας σεφ για αυτήν την επιτυχημένη εκπαιδευτική περιπέτεια!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου