Την Τετάρτη 10/4/2024, το σχολείο μας είχε την ευκαιρία να συμμετάσχει στο 11ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος, που πραγματοποιήθηκε στο Εκκλησιαστήριο της Αρχαίας Μεσσήνης. Οι μαθητές των τμημάτων Γ1΄, Γ2΄, Β2΄ και Δ΄, συνοδευόμενοι από τις δασκάλες τους , την κ. Αλεξοπούλου Χαραλαμπία, την κ. Μαρία Παπανικολάου, την κ. Ελένη Κανελλοπούλου και την κ. Ιωάννα Κούκου, παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παράσταση “Ιχνευτές” του Σοφοκλή, που παρουσιάστηκε από το Μουσικό Σχολείο Πρέβεζας.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τις ερμηνείες και την ατμόσφαιρα του αρχαίου θεάτρου. Μέσα από αυτή την εμπειρία, εμπλουτίστηκαν πολιτισμικά και εκπαιδευτικά, ανακαλύπτοντας τη σημασία και την αξία του αρχαίου δράματος.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου