Σας ενημερώνουμε ότι ξεκίνησε η διαδικασία υποβολής Υπεύθυνης Δήλωσης σχετικά με την επιλογή της 2ης  ξένης γλώσσας που επιθυμείτε να παρακολουθήσει το παιδί σας στην Ε΄ τάξη για το σχολικό έτος 2024 – 2025. Οι μαθητές διδάσκονται ως 2η ξένη γλώσσα όποια από τις δυο (Γαλλικά-Γερμανικά) έχει την πλειοψηφία των δηλώσεων προτίμησης σε επίπεδο τμήματος, όπως αυτή διαμορφώνεται μετά τις δηλώσεις των μαθητών που θα φοιτήσουν κατά το επόμενο σχολικό έτος στην Ε ́ τάξη. Η επιλογή της 2ης  ξένης γλώσσας γίνεται δια μέσου της πλειοψηφίας των προτιμήσεων λόγω του ότι το σχολείο μας έχει ένα τμήμα στη Δ΄ τάξη.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. σε περίπτωση που ως την 1η Οκτωβρίου 2024 δεν υπάρχει από τη Διεύθυνση Π.Ε Ν. Μεσσηνίας διαθέσιμος εκπαιδευτικός για τη γλώσσα επιλογής των μαθητών τότε υποχρεωτικά διδάσκονται τη (2η) ξένη γλώσσα για την οποία υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί, ανεξάρτητα από την αρχική επιλογή τους.

Σε περίπτωση ισοψηφίας στις προτιμήσεις των μαθητών του τμήματος, διδάσκεται ως 2η  ξένη γλώσσα αυτή για την οποία υπάρχουν διαθέσιμες διδακτικές ώρες σε επίπεδο οικείας Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σε συνεννόηση και με το παιδί σας παρακαλούμε να συμπληρώσετε την υπεύθυνη δήλωση που  θα μοιραστεί στους μαθητές μας τη Δευτέρα 15/4/2024 και να την προσκομίσετε στο σχολείο έως την Τετάρτη 15/5/2024.

Ενέργειες για τη Β’ Ξένη Γλώσσα από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Ενημερώνουμε, επίσης, τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης που επιθυμούν τα παιδιά τους να διδαχθούν κατ’ εξαίρεση,  διαφορετική 2η ξένη γλώσσα στο Γυμνάσιο από αυτή που διδάχτηκαν στο Δημοτικό,μπορούν να υποβάλλουν σχετική αιτιολογημένη αίτηση-δήλωση(θα δοθεί από το Σχολείο)στον Διευθυντή έως την Τετάρτη 15/5/2024. Στη δήλωση αυτή θα αναφέρουν τους λόγους για τους οποίους, κατά την κρίση τους, επιβάλλεται η αλλαγή της διδασκόμενης ξένης γλώσσας.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου