Η χθεσινή ημέρα, 19 Ιανουαρίου 2024, ήταν μια ιδιαίτερα χαρούμενη  στιγμή για το 1ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, καθώς πραγματοποιήθηκε η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας σε κάθε τάξη του σχολείου, αλλά και στο γραφείο του Συλλόγου διδασκόντων.

Οι μαθητές, περίμεναν με αγωνία τη στιγμή που οι τυχεροί  θα βρουν το φλουρί στην πίτα.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μοιράστηκαν  επίσης, τις στιγμές αυτές. Η κοπή της πίτας αποτελεί παράδοση που συνδυάζει την εκπαιδευτική διαδικασία με την ανάπτυξη κοινωνικών σχέσεων και την ενίσχυση του αισθήματος της ομαδικότητας.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων δεν θα μπορούσε να λείπει από αυτή τη γιορτινή εκδήλωση. Τα μέλη του συλλόγου προσέφεραν δώρα στους τυχερούς μαθητές που βρήκαν το φλουρί. Οφείλουμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας προς τα Ζαχαροπλαστεία Αφοί Β. Σουρέα, τα οποία πρόσφεραν ευγενικά 11 πίτες για την εκδήλωση. Η γενναιόδωρη αυτή προσφορά συνέβαλε στην επιτυχία της εκδήλωσης.

Κλείνοντας, ευχόμαστε σε όλους Καλή Χρονιά, με υγεία και χαρά. Επιθυμούμε μια ομαλή λειτουργία και πολλές επιτυχίες για το Σχολείο μας.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου