Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι έχει τοποθετηθεί και θα βρίσκεται κάθε Παρασκευή στο σχολείο μας η Ψυχολόγος κλάδου ΠΕ23 κ. Μαρίνα Ψυχογιού. Η Ψυχολόγος κλάδου ΠΕ23 φροντίζει για τη εφαρμογή των αρχών της επιστήμης Ψυχολογίας στην εκπαίδευση και προάγει την ψυχοσυναισθηματική, κοινωνική και γνωστική ανάπτυξη των μαθητών, τη συναισθηματική ισορροπία και την ενδυνάμωση όλων των εμπλεκομένων στην εκπαιδευτική διαδικασία. Το έργο της Ψυχολόγου στοχεύει στην ενημέρωση, τη συμβουλευτική και την υποστήριξη της οικογένειας, των μαθητών και του εκπαιδευτικού προσωπικού του σχολείου, καθώς και την παρέμβασή της τόσο σε ατομικό, όσο και σε ομαδικό επίπεδο. Ο ρόλος της είναι συμβουλευτικός, υποστηρικτικός και θεραπευτικός προς τους μαθητές, τις οικογένειες τους και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου.

θα γίνονται προγραμματισμένες συναντήσεις με γονείς και μαθητές κατόπιν συνεννόησης με τη διεύθυνση του σχολείου. Οι συναντήσεις θα πραγματοποιούνται σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο εντός σχολικής μονάδας, διασφαλίζοντας τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών και των οικογενειών τους. Όσοι γονείς επιθυμούν να συναντηθούν με την Ψυχολόγο κ. Μαρίνα Ψυχογιού θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσουν με τον Διευθυντή του Σχολείου για κλείσιμο ραντεβού.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου