Την περασμένη εβδομάδα, το τμήμα Γ1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου έζησε μια γλυκιά εμπειρία, καθώς πραγματοποιήθηκε μια εκπαιδευτική δράση ζαχαροπλαστικής με την συνεργασία και τον συντονισμό της δασκάλας τους, κ. Ελένης Κανελλοπούλου.

Η δράση αυτή εντάσσεται σε ένα διαθεματικό πλαίσιο  που συνδυάζει τη γλώσσα με τη ζαχαροπλαστική. Οι μικροί μας μαθητές δεν μαθαίνουν απλώς για τα υλικά και τις διαδικασίες παρασκευής αλλά ενισχύουν και τις γλωσσικές τους δεξιότητες, ακολουθώντας ακριβείς οδηγίες.

Οι μικροί ζαχαροπλάστες, γεμάτοι όρεξη και δημιουργικότητα, αντλώντας έμπνευση από το κεφάλαιο της Γλώσσας Μικρομαγειρέματα, φτιάξανε τρουφάκια εκτελώντας τη συνταγή του βιβλίου. Με θέμα τις υγιεινές τρουφομπαλίτσες, τα παιδιά εξερεύνησαν τον κόσμο της υγιεινής διατροφής μέσα από το πρίσμα της ζαχαροπλαστικής.

Συγχαρητήρια στο τμήμα Γ1 και την κυρία τους για αυτήν την  πρωτοβουλία που ενώνει μάθηση, διασκέδαση και υγιεινή ζωή. Ευ ζην!

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου