«ΘΟΥΡΙΟΣ»

Η 25η Μαρτίου του 1821 αποτελεί σταθμό στην ιστορία των Ελλήνων!

Σηματοδοτεί την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης εναντίον  της  Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Στα χρόνια της σκλαβιάς  οι αγώνες του Ελληνισμού με αποκορύφωμα την Επανάσταση, αποτυπώνονται σε πλήθος τραγουδιών που έφτασαν σε μας  από στόμα σε στόμα  σε όλη την Ελλάδα.

Οι «Δρόμοι της Ελευθερίας» κερδήθηκαν  όχι μόνο με το ντουφέκι και τον λόγο, αλλά και με το τραγούδι!

Την περίοδο της Επανάστασης μέχρι και την απελευθέρωση γράφονται πάνω από 300

με 400 δημοτικά τραγούδια  τα οποία όχι μόνο καταγράφουν κι απεικονίζουν

τις ενέργειες των κλεφτών στις παραμονές της Επανάστασης, αλλά ξεσηκώνουν και τροφοδοτούν την ψυχή, ώστε να ξεσηκωθεί για επανάσταση.

Στο μάθημα της Μουσικής έγινε ιδιαίτερη αναφορά στο προεπαναστατικό ποίημα του Ρήγα Φεραίου, την ιδέα της ελεύθερης ζωής, τον «Θούριο».

Στο μουσικό πρόγραμμα της σχολικής γιορτής οι μαθητές  της Ε΄ Τάξης τραγούδησαν: «Θούριος», «Άκρα του τάφου σιωπή», «Ξύπνα ραγιά», «Το Φλάμπουρο», «Να΄ τανε το ΄21».

Οι αρετές των ηρώων και η αυτοθυσία  όλων εκείνων που αφιέρωσαν τη ζωή τους

στον ιερό αγώνα, ας αποτελούν φάρο φωτεινό για τον καθένα που οραματίζεται έναν καλύτερο κόσμο…

Το βίντεο που ακολουθεί αφιερώνεται στους αγαπημένους μου μαθητές!

ΟΜΑΔΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: Ε΄ ΤΑΞΗ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2022-2023