Το σχολείο μας θα εκπονήσει προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων μετά την έγκριση της Διεύθυνσης ΠΕ Ν. Μεσσηνίας (7280/24-11-2023), εστιάζοντας στον σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων που αφορούν στην περιβαλλοντική εκπαίδευση, την αγωγή υγείας και τα πολιτιστικά θέματα για το  σχολικό έτος 2023-2024.

Τα προγράμματα που έχουν εγκριθεί και θα υλοποιηθούν είναι τα εξής:

1. Πολιτιστικών Θεμάτων

Τίτλος: “Φως της Ιστορίας: Μνημεία και Αξιοθέατα της Τοπικής Πολιτιστικής Κληρονομιάς”

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Σταύρος Κώστας Ξυλάς- Σταματόπουλος Δημήτριος

1. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Τίτλος: “Η μικρή σταγόνα ταξιδεύει”

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Ιωάννα Κούκου- Τζαμουράνη Παναγιώτα- Κοκοσάλη Ελένη

1. Πολιτιστικών Θεμάτων

Τίτλος :”Κόμποι και χρώματα”

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Χριστίνα Φλούδα-Μόσχου Αικατερίνη- Λαμπίρη Δήμητρα

1. Αγωγής Υγείας

Τίτλος: “Το σώμα μου: Γνωρίζω, Αγαπώ και Φροντίζω”

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί: Μαρία Παπανικολάου-Καπίρη Αικατερίνη

Μέσα από αυτά τα προγράμματα  στοχεύουμε να προσφέρουμε στους μαθητές μας μια πλούσια εκπαιδευτική εμπειρία πέρα από τα συνηθισμένα μαθήματα, εστιάζοντας σε διάφορους τομείς όπως η ιστορία, ο πολιτισμός, η τέχνη και η υγεία. Τα προγράμματα αυτά έχουν σχεδιαστεί με προσοχή για την ολοκληρωμένη εκπαίδευση και ανάπτυξη των μαθητών μας.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου